ژئوفیزیک در ژئوکاوان

ژئوفیزیک

چرا ژئوفیزیک بخوانیم؟

آیا میدانستید : ژئوفیزیک یک رشته هیجان انگیز با فرصت های شغلی فراوان است!

حالا بریم با همدیگه با این رشته آشنا بشیم پس در این مقاله از ژئوکاوان با ما همراه باشید

ژئوفیزیک چیست؟

ژئوفیزیک مطالعه فیزیک و ساختار زمین با استفاده از روش های ریاضی و فیزیکی است. این شامل همه چیز از درک خواص میکروسکوپی کانی ها و سنگ ها، تا درک فرآیندهای جهانی مانند زلزله و آب و هوا است. ژئوفیزیک به عنوان یک رشته علمی نقش عمده ای در افزایش دانش ما از خواص و فرآیندهای فیزیکی زمین داشته است.

اینجا در بخش علوم زمین، گروه تحقیقاتی ژئوفیزیک عمدتاً بر فرآیندهایی که در زمین و روی سطح زمین اتفاق می‌افتد تمرکز می‌کند. در موسسه ژئوفیزیک، تمرکز بیشتر بر روی فرآیندها و خواص جو و دریا است.

روشی که اغلب در ژئوفیزیک مورد استفاده قرار می گیرد و پیشگام نقشه برداری از زمین زیر پای ما بوده است، به اصطلاح جمع آوری داده های لرزه ای است. داده های لرزه ای بر اساس اصول مشابه در سونوگرافی پزشکی به دست می آیند. معمولا امواج فشاری به زمین فرستاده می شود. این امواج پس از مواجهه با مرزهای بین لایه های زمین شناسی در زیر سطح به سطح بازتاب می شوند. گیرنده های روی سطح زمین امواج منعکس شده را ضبط می کنند و ما تصویری از شکل زمین زیر پاهایمان دریافت می کنیم.

ژئوفیزیکدانان علاوه بر جمع آوری داده های لرزه ای، از انواع روش های گرانشی، الکتریکی، الکترومغناطیسی و مغناطیسی نیز برای نقشه برداری و درک ساختار زمین استفاده می کنند. زلزله همچنین اطلاعاتی در مورد ساختار جهانی زمین در اختیار ما قرار می دهد. هنگامی که ساختارهای زیرسطحی با روش‌های تصویربرداری نقشه‌برداری می‌شوند، ژئوفیزیک‌دانان می‌توانند فرآیندهایی را که این ساختارها را با استفاده از مدل‌های ریاضی و عددی شکل داده‌اند، توصیف کنند.

چرا ژئوفیزیک مهم است؟

امروزه از روش های ژئوفیزیک برای موارد زیر استفاده می شود:

نقشه برداری از مناطق بزرگ زمین شناسی به منظور افزایش دانش خود از ساختار زمین
مکان یابی و بازیابی منابعی مانند هیدروکربن ها، مواد معدنی و آب های زیرزمینی
نقشه برداری رسوبات بالقوه CO2 در زیر سطح
نظارت بر تزریق CO2 در زیر سطح
نقشه برداری بالاترین متر از پوسته زمین برای ساخت تونل، و همچنین مکان های احتمالی آسیاب های بادی و خطوط لوله/کابل ها در کف اقیانوس.
ارزیابی خطرات زمین لرزه، سونامی و رانش زمین.
نقشه برداری از پیامدهای گرمایش جهانی برای مناطق همیشه منجمد در قطب شمال

بیشتر بدانید : ژئوفیزیک در ژئوکاوان

بررسی های باستان شناسی

در آینده، توسعه و کاربرد روش های ژئوفیزیکی به طور فزاینده ای مرتبط خواهد شد. خطر کمبود آب در چندین مکان روی زمین به این معنی است که ما باید سفره های آب زیرزمینی بیشتری پیدا کنیم. تغییرات آب و هوایی به افزایش خطر ذوب دائمی یخ‌ها در مناطق آرتیک کمک می‌کند و روش‌های ژئوفیزیکی برای نقشه‌برداری و نظارت بر فرآیند ذوب استفاده می‌شود. رشد مداوم جمعیت در سیاره ما همچنین منجر به افزایش نیاز به استفاده از روش های ژئوفیزیکی برای مکان یابی و توسعه منابع طبیعی به منظور حفظ یک اقتصاد پایدار می شود. رشد جمعیت همچنین ما را در معرض بلایای طبیعی مانند زلزله و سونامی به دلیل تراکم جمعیت بیشتر در مناطق آسیب پذیر می کند. بنابراین، دانش در مورد بلایای طبیعی، و نحوه محافظت از خود در برابر این بلایای طبیعی نیز در آینده بسیار مهم خواهد بود.

با مطالعه ژئوفیزیک چه می آموزید؟

با مطالعه ژئوفیزیک، مهارت های بسیار ارزشمندی در فیزیک، ریاضیات، علوم زمین و برنامه نویسی به دست می آورید. همه دانش آموزان در اوایل برنامه تحصیلی یک پیشینه کلی در مورد همه این رشته ها دریافت خواهند کرد. بعداً در برنامه، دانش آموزان می توانند یک منطقه خاص را برای رشته انتخاب کنند. این شامل موارد زیر است:

اکتساب و تجزیه و تحلیل داده های ژئوفیزیکی
توسعه تئوری جدید و/یا روش های جدید
تحقیقات زلزله
تجزیه و تحلیل و پیشگیری از خطرات زمین
این دپارتمان بر روی کاربرد روش های پیشرفته در تحقیقات ژئوفیزیک تمرکز دارد. این همچنین شامل یادگیری ماشینی می شود که یک رشته هیجان انگیز در انفورماتیک مرتبط با توسعه هوش مصنوعی است.

علاوه بر این، این بخش دارای یک شبکه بزرگ در سطح ملی و بین المللی است. به عنوان یک دانشجوی ژئوفیزیک شما این فرصت را خواهید داشت که یک ترم را در خارج از کشور در موسسات مختلف در سراسر جهان بگذرانید. برای مطالعه بیشتر در مورد فرصت های تبادل و موسسات میزبان بالقوه اینجا را کلیک کنید. در طول دوره تحصیلی، فرصت های متعددی برای شرکت در کنفرانس ها، سمینارها و سفرهای علمی ملی یا بین المللی وجود خواهد داشت.

 

ژئوفیزیکدانان کجا کار می کنند؟

ژئوفیزیکدانان همیشه مورد تقاضا بوده اند. مجموعه ای از رایج ترین فرصت های شغلی عبارتند از:

بخش انرژی (هیدروکربن، انرژی آبی، حرارتی، باد)
صنعت معدن
تحقیقات (دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی)
تدریس (ریاضی، فیزیک، علوم زمین و فناوری اطلاعات) در سطح دبیرستان و دانشگاه
شرکت‌هایی که در ساخت تونل‌ها، پل‌ها و دیگر ساختمان‌های بزرگ مشارکت دارند.
کار مشاور بخش عمومی (اداره تحقیقات، دولت)
اگر سوالی داشتید میتوانید در صورت تمایل با بخش تماس بگیرید. ما امیدواریم که از تو خبری بشنویم!

وبلاگ

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

خانهپروژه هاتماس با مادرباره ما